A hűtő kitakarítása nem öt perces munka, de pár egyszerű praktikával megkönnyítheted a dolgod:
- Nagybevásrlás előtt ütemezd be a hűtőtakarítást. Időt és energiát spórolsz meg, ha kevesebb dolgot kell átpakolni
- Takarítás idejére áramtalanítsd a hűtőt. Egyrészt biztonsági okokból, másrészt így elkerülheted a csipogást is a túl sokáig nyitva maradt ajtó miatt
- Amikor pakolod ki a hűtőt, egyúttal ellenőrizd a lejárati dátumokat is a csomagolásokon
- Az élelmiszereket tedd hűtőtáskába, így biztos nem romlanak meg, amíg takarítasz
- Vegyél ki minden polcot. Ha kis területed van a mosogató körül, akkor a nagyobb elemeket átmoshatod a fürdőkádban is (ez esetben a fürdőkád takarítását a hűtő tisztítása utánra ütemezd) vagy a mosogatógépbe is bepakolhatod, ami befér
- Az agresszív takarítószereket inkább kerüld a hűtőd takarításánál, mert a maradványai könnyen rákerülhetnek az élelmiszerekre. Válaszd inkább a vízzel higított ecetet vagy citromot. (1 liter meleg vízhez adj öt evőkanál ecetet vagy citromot). Az ecet szagtalanít és bizonyos mértékig fertőtlenít is. A citrom segít abban, hogy az enyhén savas felületeken nehezebben szaporodik el a penész vagy a gomba.
- A keverékedet teheted egy vödörbe vagy egy üres szórófejes flakonba. Szivaccsal jól töröld át a hűtő belsejét. A sarkoknál és csavaroknál használj fogkefét, így könnyebben és gyorsabban kitisztítod ezt a területet
- Mosogatószeres szivaccsal tisztítsd meg a szigeteléseket is. Fontos, hogy itt ne használd a citromos vagy ecetes keveréket, mert gyengítheti a szigetelés anyagát.
- Száraz konyharuhával vagy konyhai papírtörlővel töröld szárazra a hűtő belsejét és minden elemét.
- A hűtő hátulján lévő csöveket fél évente tisztítsd meg porszívóval.
A hűtőt érdemes havi rendszerességgel kitakarítani, de ahhoz, hogy a két takarítás közben eltelt időszakban is a lehető legtisztábban tartsd a a polcokat, itt van pár tuti tipp:
- Bútoráruházban beszerezhető fiókvédő nemcsak a fiókokba alkalmas. Tegyél mindegyik polcra a hűtőben, így megóvod a karcolásoktól és a kifolyt ételektől is a felületet. Mivel műanyagból van, ezért könnyebb tisztántartani, mert nem merev, egyszerű betenni és leöblíteni kis mosogatóban is.
- Az zöldségtartó doboz talán a leghamarabb piszkolódó terület a hűtőben, ezért itt használj papírtörlőt a zöldségek alá. Amikor már sok a lehullott zöldségszár vagy esetleg szétnyomódott egy paradicsom, egyszerűen csak fogd meg a négy sarkánál a papírtörlőt, dobd ki a szemétbe és tegyél bele helyette egy újat. A paradicsomokat teheted műanyag dobozba is, így biztos, hogy a papírtörlő sem ázik át egy szétnyomódott paradicsomtól és tisztán marad a tároló felülete.
- Az ajtón található kis polcok alá is tegyél fiókvédőt vagy papírtörlőt.
- Ha valami olyat teszel vissza a hűtőbe, aminek ragadhat az üvege vagy levet ereszthet (például félbevágott citrom) tegyél alá egy kis papírtörlő darabot
Ha kellemetlen szag van a hűtőben nem kell rögtön kipakolni mindent és elkezdeni kitakarítani a hűtőt. Na jó… nem árt azért megkeresni és eltávolítani probléma forrását, de egyszerűen el lehet tüntetni a nem kívánt szagokat a hűtőben. Kis tálkába tegyél az alábbi három természetes szagtalanító közül valamelyikből:
- szódabikarbóna
- kávézacc
- citrom és só keveréke
Molly